Ismerős körökben
Pár hete voltam egy rendezvényen, ahol sok Magyarországon élő svájci, illetve Svájcban élő magyar volt a vendég. Finom raclettet és fondüt ettünk, bort ittunk és sokat beszélgettünk. Már úgy ahogy ismerjük egymást, így sokan már azt is tudták, hogy idén szeretnénk kiköltözni. Nem is kellett sokat várni és a beszélgetés máris ebbe a mederbe terelődött. A legérdekesebb és egyben leghasznosabb része ennek a társalgásnak mindenképpen az a része volt, amikor tippeket kaptam arra vonatkozóan, miként kell Svájcban úgy viselkednie egy külföldinek, hogy befogadják.
Mégis kedvesek
Ugyan sok emberben élnek azok a sztereotípiák, hogy a svájciak barátságtalanok, hidegek, nem szeretik az idegeneket (gondolhatunk itt akár a legutóbbi szavazásra a bevándorlókkal kapcsolatban), amelyek kívülről szemlélve igaznak is tűnnek, nem szabad elfelejtenünk, hogy egy olyan nemzetről van szó, amelyben az állampolgárok büszkék arra, hogy svájciak, és mivel kvázi burokban nőttek fel, el sem tudják képzelni, hogy máshol a világon is jól érezheti magát az ember (kivéve persze azok, akik például Magyarországon találták meg a boldogságukat). Egy zárt közösség, akik utálják egymást, mégis összetartanak. És ha te, mint bevándorló, tudod és alkalmazod az általuk sokra tartott szabályokat, elveket, máris megismerheted arcuk barátságos oldalát. De lássuk, milyen tanácsokat kaptam én?
7 jótanács
- Az első és talán legáltalánosabb: viselkedj úgy, hogy befogadjanak! Simulj bele a szűk - és később a tágabb - környezetedbe, fogadd el a szabályokat és tartsd is be őket.
- Mindig köszönj a szomszédoknak/ismerősöknek, érdeklődj hogylétük, a kiskutyájuk, gyerekük stb. felől.
- Az előzőhöz szorosan kapcsolódik, hogy mindig légy kedves, mosolyogj sokat. A svájciak nem szeretik búskomor emberekkel körülvenni magukat.
- Járj el ottani közösségekbe. Lehet az egy lakóközösség, de akár az ovis/sulis társak szüleinek havi gyűlése, vagy az egyházi közösség heti agapéja. Mindegy, a lényeg, hogy lássák, tudják, te ott vagy, lehet rád számítani. (A svájciaknak nagyon fontos a közösség, épp ezért rengeteg lehetőség áll rendelkezésre, olyan is, amit nem is gondolnál.)
- Legyen számodra is fontos a környezet megóvása. Erre ők aztán tényleg nagyon kényesek! A szelektív szemétgyűjtés csak egyik része ennek, amelynek része a szerves anyagok külön gyűjtése/kezelése, de ide tartozik a kevesebb víz fogyasztása (nehogy meglássák, hogy folyó vízben mosogatsz például), az olyan elektronikai készülékek vásárlása, ami legalább A+-os besorolású, és az állandó lámpakapcsolgatás is. Továbbá nem maradhat ki a közösségi része sem: szemétgyűjtés stb (és máris két legyet ütöttél egy csapásra).
- Önkénteskedj! Az előző két kategória talán összegzése ez a jótanács. És tényleg önként! Ne várj arra, hogy majd valaki elhív egy ilyenre. Lehet, hogy rossz hír, de magadnak kell utánajárni. Viszont nem feltétlenül kell nagy dolgokra gondolni: akár a sulis rendezvényekre vállalod a sütést, akár a lakóházatok előtti kert gondozását vállalod magadra, mind megteszi.
- A végére hagytam a legegyértelműbbet, ám annál nehezebbet: tanuld a nyelvet! Nem kell rögtön a svájci némettel kezdeni, sőt! Mivel az egy elég speciális változata a németnek olyan szabályokkal, amiket szinte csak a beavatottak ismernek, jobb, ha kerülöd, nem mindenki értékeli a próbálkozásokat. Azt viszont igen, ha megtanulsz rendesen németül - ott ugyanis mindneki beszéli a hochdeutschot, nem jelent számukra különösebb nehézséget átváltani, sőt egész szívesen teszik azt.
Remélem, tudtam segíteni másoknak is! A lista nekem is jól jött, mert én ugyan hébe-hóba ismertem ezeket az íratlan szabályokat, így összeszedve mégis ütősebbek! Ha valaki esetleg már túl van a svájci beilleszkedésen vagy épp most próbálkozik vele, és lenne olyan tippje, amit én kihagytam a felsorolásból, szeretettel várom a kommentekben!